Efektywne zarządzanie magazynem jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania firmy zajmującej się obsługą zamówień klientów. Kluczem do sukcesu jest wydajne adresowanie magazynu, czyli precyzyjne oznaczanie lokalizacji, w których przechowywane są produkty. Dzięki aplikacji PP Kolektor, adresowanie magazynu staje się znacznie łatwiejsze i mniej narażone na błędy.
Adresy w magazynie
Każdy magazyn w pewnym momencie staje przed koniecznością jego zaadresowania. Każda lokalizacja (budynek, pomieszczenie, regał, półka) powinna mieć swój adres, a do tego adresu powinien być przypisany produkt, który pod danym adresem znajdziemy. Standardowo lokalizację przechowujemy w polu własnym towaru. Nasze oprogramowanie pozwala na obsługę wielu miejsc magazynowych zapisanych w jednym polu własnym (np. oddzielonych średnikiem lub innym znakiem, który można skonfigurować w ustawieniach programu) oraz dzielić lokalizacje na strefę kompletacji i strefę składowania.
Podział lokalizacji na strefy umożliwia znaczne skrócenie tras pokonywanych przez magazynierów podczas kompletacji towaru. W strefie kompletacji możemy przechowywać szacowany stok na najbliższy tydzień, a resztę zapasów przechowujemy w strefie składowania, z której zaopatrujemy okresowo strefę kompletacji.
Jak działa adresowanie z PP Kolektor?
Z aplikacją PP Kolektor nie musisz już przemieszczać się między magazynem, a biurem, aby wprowadzić adresy do Subiekta i przypisać je do produktu. Wystarczy otworzyć aplikację na kolektorze, przejść na zakładkę towary, podejść do półki, zeskanować kod kreskowy produktu, a następnie zeskanować kod kreskowy lokalizacji. To wszystko – adres zostanie wprowadzony do Subiekta i przypisany do produktu automatycznie. W ten sam sposób można oczywiście usunąć adres przypisany wcześniej do produktu, więc korzystając z tego mechanizmu można zmienić lokalizację towaru.
Po co adresować magazyn?
Poprawnie zaadresowany magazyn pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić sporo czasu pracy. Przede wszystkim magazynier kompletujący zamówienie z pomocą terminala mobilnego, zawsze przejdzie po najkrótszej możliwej ścieżce. W skali dnia czy tygodnia możemy mówić o zaoszczędzonych kilometrach lub godzinach. Po drugie wdrożenie nowych pracowników staje się automatycznie prostsze. Nowy magazynier w firmie nie musi pytać kolegów gdzie leży dany towar, a wystarczy mu znaleźć go na kolektorze i udać się pod wskazany adres.
Jak adresować magazyn?
Nie ma jednego najlepszego sposobu. Lokalizacje magazynowe powinny zawierać wszystkie informacje identyfikujące dany towar. Zakres tych informacji jest zmienny i zależy od tego z jak dużą strukturą magazynu mamy do czynienia. Zazwyczaj na lokalizację towaru składają się:
- budynek
- hala
- regał (adresowany np. od lewej do prawej)
- rząd (np. od początku do końca regału)
- piętro (np. od dołu do góry)
- półka (jedną półkę można przypisać np. dwóm produktom – wówczas jeden oznaczamy L, a drugi P)
Przykładem takiego adresu niech będzie A1/MAG/4/3/2/L. W przypadku mniejszych magazynów najczęściej stosuje się adresację strefa/regał/rząd/piętro, np.: B12/C/1/3.
Jak sortowane są produkty podczas kompletacji?
Nasz aplikacja domyślnie sortuje towary alfabetycznie rosnąco. Jeśli w jednej lokalizacji znajduje się więcej, niż jeden produkt, sortowane są one po wadze malejąco, dzięki czemu operator na dnie nośnika układa produkty cięższe, a na nich lżejsze. Udostępniamy też możliwość sortowania produktów po strefach, w kolejności określonej w ustawieniach (z pominięciem sortowania alfabetycznego).
W aplikacji PP Kolektor dla Subiekta, strefą może być dowolny fragment adresu – używamy do tego wyrażeń regularnych. Możemy na przykład ustalić, że strefa, to dwa pierwsze znaki lokalizacji, trzy znaki za pierwszym znakiem „/” wszystkie znaki pomiędzy pierwszą, a drugą gwiazdką. Ograniczają nas wyłącznie reguły tworzenia wyrażeń regularnych.