Najprostszy sposób na wysyłkę paczek kurierem lub Pocztą Polską!
 
Zastanawiasz się nad zakupem naszego oprogramowania? Zadzwoń do nas!       609 241 305 (pon-pt od 9:00 do 14:00)

Adresowanie magazynu: Optymalizacja procesu dzięki aplikacji PP Kolektor

Efektywne zarządzanie magazynem jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania firmy zajmującej się obsługą zamówień klientów. Kluczem do sukcesu jest wydajne adresowanie magazynu, czyli precyzyjne oznaczanie lokalizacji, w których przechowywane są produkty. Dzięki aplikacji PP Kolektor, adresowanie magazynu staje się znacznie łatwiejsze i mniej narażone na błędy.

Adresy w magazynie

Każdy magazyn w pewnym momencie staje przed koniecznością jego zaadresowania. Każda lokalizacja (budynek, pomieszczenie, regał, półka) powinna mieć swój adres, a do tego adresu powinien być przypisany produkt, który pod danym adresem znajdziemy. Standardowo lokalizację przechowujemy w polu własnym towaru. Nasze oprogramowanie pozwala na obsługę wielu miejsc magazynowych zapisanych w jednym polu własnym (np. oddzielonych średnikiem lub innym znakiem, który można skonfigurować w ustawieniach programu) oraz dzielić lokalizacje na strefę kompletacji i strefę składowania. 

Podział lokalizacji na strefy umożliwia znaczne skrócenie tras pokonywanych przez magazynierów podczas kompletacji towaru. W strefie kompletacji możemy przechowywać szacowany stok na najbliższy tydzień, a resztę zapasów przechowujemy w strefie składowania, z której zaopatrujemy okresowo strefę kompletacji.

Jak działa adresowanie z PP Kolektor?

Z aplikacją PP Kolektor nie musisz już przemieszczać się między magazynem, a biurem, aby wprowadzić adresy do Subiekta i przypisać je do produktu. Wystarczy otworzyć aplikację na kolektorze, przejść na zakładkę towary, podejść do półki, zeskanować kod kreskowy produktu, a następnie zeskanować kod kreskowy lokalizacji. To wszystko – adres zostanie wprowadzony do Subiekta i przypisany do produktu automatycznie. W ten sam sposób można oczywiście usunąć adres przypisany wcześniej do produktu, więc korzystając z tego mechanizmu można zmienić lokalizację towaru.

Po co adresować magazyn?

Poprawnie zaadresowany magazyn pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić sporo czasu pracy. Przede wszystkim magazynier kompletujący zamówienie z pomocą terminala mobilnego, zawsze przejdzie po najkrótszej możliwej ścieżce. W skali dnia czy tygodnia możemy mówić o zaoszczędzonych kilometrach lub godzinach. Po drugie wdrożenie nowych pracowników staje się automatycznie prostsze. Nowy magazynier w firmie nie musi pytać kolegów gdzie leży dany towar, a wystarczy mu znaleźć go na kolektorze i udać się pod wskazany adres.

Jak adresować magazyn?

Nie ma jednego najlepszego sposobu. Lokalizacje magazynowe powinny zawierać wszystkie informacje identyfikujące dany towar. Zakres tych informacji jest zmienny i zależy od tego z jak dużą strukturą magazynu mamy do czynienia. Zazwyczaj na lokalizację towaru składają się:

  • budynek
  • hala
  • regał (adresowany np. od lewej do prawej)
  • rząd (np. od początku do końca regału)
  • piętro (np. od dołu do góry)
  • półka (jedną półkę można przypisać np. dwóm produktom – wówczas jeden oznaczamy L, a drugi P)

Przykładem takiego adresu niech będzie A1/MAG/4/3/2/L. W przypadku mniejszych magazynów najczęściej stosuje się adresację strefa/regał/rząd/piętro, np.: B12/C/1/3. 

Jak sortowane są produkty podczas kompletacji?

Nasz aplikacja domyślnie sortuje towary alfabetycznie rosnąco. Jeśli w jednej lokalizacji znajduje się więcej, niż jeden produkt, sortowane są one po wadze malejąco, dzięki czemu operator na dnie nośnika układa produkty cięższe, a na nich lżejsze. Udostępniamy też możliwość sortowania produktów po strefach, w kolejności określonej w ustawieniach (z pominięciem sortowania alfabetycznego).

W aplikacji PP Kolektor dla Subiekta, strefą może być dowolny fragment adresu – używamy do tego wyrażeń regularnych. Możemy na przykład ustalić, że strefa, to dwa pierwsze znaki lokalizacji, trzy znaki za pierwszym znakiem „/” wszystkie znaki pomiędzy pierwszą, a drugą gwiazdką. Ograniczają nas wyłącznie reguły tworzenia wyrażeń regularnych.

 


Porozmawiajmy o magazynie! Zamów bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem i zobacz jak nasze narzędzia mogą zautomatyzować pracę w Twojej firmie! Wystarczy jedno kliknięcie, aby umówić się z naszym specjalistą, którego możesz zapytać o wszystko! Chcę porozmawiać ze specjalistą

Zobacz inne wpisy z kategorii Kolektory

Podziel się dobrą nowiną!