Jak zacząć?

 

POBIERZ DEMO

Wstęp

Niniejsza instrukcja jest skróconą instrukcją pozwalającą na szybkie skonfigurowanie programu do podstawowej pracy z Sello. Nie przedstawiamy w niej wariantów dostosowania, tylko uruchomienie kluczowej funkcjonalności przygotowania listu przewozowego.

Ogólne informacje

 1. Zakładamy że demo już masz. Jak nie to możesz je pobrać tutaj: Demo PP2 dla Sello
 2. Pamiętaj, że możemy wygenerować klucze testowe odblokowujące wszystkie funkcjonalności. Szczegóły będą w mailu otrzymanym po zamówieniu dema lub możesz skorzystać z formularza kontaktowego.
 3. Pamiętaj, że jest dostępna instrukcja pod adresem: instrukcja.prostapaczka.pl
 4. Jak masz dodatkowe pytania, lub coś jest niezrozumiałe, to możesz:
  1. Napisać na forum programu: forum.prostapaczka.pl
  2. Napisać przez formularz kontaktowy
  3. Napisać bezpośrednio na naszą skrzynkę office@lcsoft.pl

Pierwsze uruchomienie – konfigurator

Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się okno konfiguratora, które pomoże Ci na włączenie odpowiednich zakładek w programie. Jeżeli już konfigurator był włączony lub zamknięty wszystkie potrzebne opcje będzie można ustawić w programie.

 1. Uruchamiamy program – pojawi się okno podstawowej konfiguracji wymagające rejestracji dema lub wpisaniu klucza
  1. Jak masz już klucz, to wpisz
  2. Jak klucza nie ma to wciśnij przycisk rejestracji dema
 2. Wybierz program Sello i przejdź dalej
 3. Wybierz rodzaje przesyłek, z których będziesz chciał korzystać i przejdź dalej
 4. W oknie znajdzie się informacja o powodzeniu.
  1. Jeżeli pojawi się uwaga, że nie mamy obecnie jakiegoś rodzaju przesyłki to kliknij przycisk wyślij email, aby nas o tym poinformować – otworzy się nowa wiadomość w domyślnym programie pocztowym.
  2. Jeżeli nie masz zainstalowanego programu pocztowego na komputerze to wciśnij przycisk skopiowania do schowka i wklej to w swoim programie pocztowym.
  3. Zakończ konfigurację – otworzy się normalne okno programu, w którym powinieneś mieć wyświetloną zakładkę SELLO i zakładki poszczególnych przewoźników.

Spostrzeżenia

 1. W zakładce Sello będziesz pobierać paczki utworzone w Sello i tworzyć na ich podstawie listy przewozowe
 2. Po utworzeniu listu przewozowego, będzie on wyświetlany w odpowiedniej zakładce przewoźnika, gdzie będzie można wydrukować ponownie etykietę, przygotować manifest itp.
 3. Wszystkie listy, niezależnie od przewoźnika, będą widoczne w zakładce HISTORIA.

Konfiguracja właściwa

No to teraz przechodzimy do konfiguracji właściwej programu.

ProstaPaczka integruje różne systemy więc trzeba skonfigurować wszystkie niezbędne dostępy.

 1. Musimy pobierać dane z Sello, więc trzeba wskazać bazę danych tego programu:
  1. Uruchamiamy okno konfiguracji w: PP2 -> zakładka PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka KOMUNIKACJA Z SELLO -> przycisk POŁĄCZENIE
  2. Uzupełniamy dane połączenia. Więcej informacji w instrukcji.
 2. Jak już mamy działające połączenie to możemy przejść do konfiguracji tego co będzie pobierane z SELLO do programu:
  1. Uruchamiamy okno konfiguracji: PP2 -> zakładka PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka KOMUNIKACJA Z SELLO -> przycisk USTAWIENIA SELLO
  2. W oknie zaznaczamy czy ma pobierać wysłane i zablokowane paczki
  3. Wskazujemy sposób zapisu numeru listu do paczki w Sello
 3. Jak już mamy skonfigurowane pobieranie paczek , to czas na konfigurację przewoźników
  1. Jeżeli w konfiguratorze przy pierwszym uruchomieniu wybrane zostały rodzaje przesyłek to zakładki przewoźników powinny być już otwarte.
  2. Jeżeli nie są to wejdź do okna zarządzania metodami eksportu dla modułu: PP2 -> zakładka PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka PROGRAM -> przycisk METODY EKSPORTU i włącz te rodzaje przesyłek, których będziesz używać (opis okna można przeczytać w instrukcji)
  3. Dla każdego przewoźnika będzie trzeba wykonać podobne czynności, to co jest potrzebne per przewoźnik i skąd to wziąć opisaliśmy TUTAJ
  4. Przechodzimy na zakładkę przewoźnika -> ikona zębatki -> przycisk KONTA
  5. Podajemy dane autoryzacyjne do konta dostępowego
  6. Zapisujemy i zamykamy okno
  7. Klikamy na przycisk WYDRUKI znajdujący się obok przycisku KONTA
  8. Zwróć uwagę czy włączony jest checkbox wydruku etykiety po utworzeniu listu (w przeciwnym razie list się utworzy, ale nie będzie drukowany)
  9. Ustaw drukarkę na której mają się drukować etykiety (jak nie ustawi się drukarki etykiety będą otwierać się jako pliki PDF)
 4. Teraz możesz zdecydować w jaki tryb pracy będzie dla Ciebie odpowiedni, ustawiając odpowiednią wartość w prawym górnym rogu panelu zakładki PACZKI SELLO.
  1. Najczęściej stosowanym trybem jest „Mapowanie”, które będzie automatycznie rozpoznawać przewoźnika na podstawie sposobu dostawy ustawionego w paczce Sello. Aby ProstaPaczka wiedziała do kogo ma skierować żądanie utworzenia etykiety należy uzupełnić ustawienia: PP2 -> zakładka PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka PROGRAM -> przycisk MAPOWANIE. Więcej informacji: instrukcja.
 5. Dla wybranych przewoźników należy ustawić parametry przetwarzania paczki na list przewozowy tj. numer rachunku, domyślna waga paczki itd.
  1. PP2 -> zakładka PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka POCZTA POLSKA – tutaj można ustawić parametry dla przesyłek Poczty Polskiej
  2. PP2 -> zakładka PACZKI SELLO -> ikona zębatki -> zakładka KURIERZY – tutaj można ustawić parametry przetwarzania dla pozostałych przewoźników
 6. Można już spróbować przygotować pierwszy list przewozowy
  1. Pobierz paczki w zakładce SELLO
  2. Wybierz paczkę, dla którego chcesz przygotować list przewozowy
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy i uruchom przygotowanie listu dla konkretnego przewoźnika, lub jeżeli skonfigurowany jest tryb pracy możesz użyć opcji wydruku etykiety.

Jeżeli wszystko poszło dobrze, to wydrukowany został list a jego numer zapisany jako numer nadawczy w paczce Sello 😊