Najprostszy sposób na wysyłkę paczek kurierem lub Pocztą Polską!
 
Zastanawiasz się nad zakupem naszego oprogramowania? Zadzwoń do nas!       609 241 305 (pon-pt od 9:00 do 14:00)

Przewoźniku, zostańmy Partnerami!

Niniejszy tekst skierowany jest do firm świadczących usługi przewozowe, kurierskie, spedycyjne oraz brokerów takich usług.

Współpraca z przewoźnikami

W dzisiejszych czasach nie wystarczy, że posiadasz własną aplikację do wprowadzania listów przewozowych. Udostępnienie API do automatycznego tworzenia listów daje duże możliwości, jednak nie każdy klient ma środki i siły, aby się integrować we własnym zakresie. Zlecanie integracji firmom trzecim jest czasochłonne i drogie, więc nie każdy może sobie na to pozwolić.

Posiadanie własnych rozwiązań, które są udostępniane za darmo w rozliczeniu per klient wychodzi taniej, jednak musisz zapewnić odpowiednie wsparcie dla takich rozwiązań po swojej stronie. Zapewniając wtyczki do popularnych programów i sklepów internetowych musisz być świadomy, że trzeba takie rozwiązania wspierać i rozwijać, aby były zgodne z najnowszymi wersjami platform.

Biorąc pod uwagę dużą rotację pracowników w sektorze IT, zapewnienie wsparcia na właściwym poziomie może być trudne. Nie ma specjalistów, którzy znaliby się i rozumieli każdą platformę i każdy system.

Czy warto być w każdym dodatku?

Najlepiej jest zawsze stosować zasadę 80/20, wiec odpowiedź brzmi – nie. Nie jest jednak proste określenie tych magicznych 20% działań, które przyniosą 80% korzyści. Są niewielkie programiki, które robią tylko jedną rzecz, są wielkie systemy dla e-commerce, które skupiają tysiące klientów.  Są systemy specjalistyczne które pozwalają tworzyć listy do wielu przewoźników.

W każdym przypadku należałoby przeprowadzić analizę, nawet niewielką, aby upewnić się, czy należy podejmować jakieś kroki, aby integracja z Twoim systemem była dostępna w produktach firm trzecich.

Ale ja mam dobre narzędzie do listów

Podstawową korzyścią, wynikającą z tego, że inne produkty posiadają integrację właśnie z Twoim API jest to, że nadawca przyzwyczajony do danego systemu niechętnie będzie zmieniał wszystkie procesy, na nowo szkolił pracowników i używał kilku programów do tego samego. Jeżeli w systemie, którego używa klient nie ma integracji z Twoim API, przez co skorzystanie z Twoich usług będzie trudniejsze i będzie się wiązało z większymi kosztami, to jest duża szansa, że nie uda Ci się namówić klienta na zmianę, albo konieczne będzie zaproponowanie dużo niższych stawek, niż konkurencja.

Możliwe, że masz wspaniałe narzędzie do tworzenia listów, albo wtyczka dawana za darmo daje możliwość przygotowania etykiety jednym kliknięciem, ale …

  • W systemach do obsługi wysyłek (takim jak nasz) nie chodzi już o samo przygotowanie listu – jest szereg funkcji wspomagających procesy klienta, które będzie Ci ciężko wdrożyć u siebie. Weryfikacja kompletności, realizacja zamówień, integracja z serwisem Allegro – tworzenie listu może być tylko jednym z bardzo wielu elementów.
  • Obsługa wielu sposobów dostawy w jednym narzędziu – dzisiaj mało kto wysyła wszystko jednym kurierem, więksi klienci potrzebują dywersyfikacji, mniejsi szukają ofert u brokerów na poszczególne usługi, często stosuje się przesyłki listowe czy pocztowe, Allegro także narzuca swoje wymagania co do nadań. Wszystko to sprawia, że w dzisiejszych czasach trzeba nadawać na różne sposoby, a Twoje narzędzie będzie … tylko Twoje.

Lepsze jest wrogiem dobrego

Jeżeli nadawca korzysta z jakiegoś sytemu i jest z niego zadowolony, a system ten pomaga mu w pracy, zapewne jego zmiana jest ostatnią rzeczą której by chciał. Zmiany dużych programów, które wniknęły w strukturę firmy klienta, wiąże się z wieloma problemami, błędami, irytacjami, opóźnieniami w wysyłce itp. Każdy system posiada pewne funkcje właściwe tyko dla niego, a zmiana wiąże się często z tym, że nowy system nie zapisze danych w odpowiedni sposób, nie zmieni gdzieś flagi, nie wyśle odpowiednio powiadomienia itp.

Nic dziwnego, że klienci czasami wolą nie skorzystać z oferty przewoźnika tylko dla tego, że nie mają siły lub ochoty na kolejne rewolucje w firmie. Konieczne zmiany w sprzedaży, marketingu i księgowości wystarczają, aby w innych obszarach działania firmy zapewnić sobie spokój.

Bądź dostępny – dotrzyj do wielu

Powszechnie znane są przypadki, gdy nadawca nie jest zadowolony z usług świadczonych przez obecnego przewoźnika. Może to być wina kuriera obsługującego klienta, jakości obsługi, konieczności używania dedykowanego narzędzia, czy też samej usługi doręczenia przesyłki. Załóżmy, że klient posiada już jakieś narzędzie do tworzenia listów z którego korzysta i jest z niego zadowolony. Taki klient w pierwszej kolejności sprawdzi jakie integracje są wbudowane w ten system. Łatwiej jest zmienić jedno okienko w programie, z którego się korzysta, niż zmieniać cały proces, albo zaczynać od początku. Jeżeli to narzędzie używane jest przez setki nadawców, a nie ma tam integracji z Twoim API, na pewno zdarzyło się, że ktoś się do Ciebie nie odezwał właśnie dlatego, że nie było chęci albo środków, aby wywracać działający proces do góry nogami.

Promuj swoje usługi

Bywa tak, że wprowadzasz nową usługę i chciałbyś ją promować, aby zwiększać swoją konkurencyjność na rynku, albo zarobić na niej więcej pieniędzy. Może być tak, że usługa będzie opłacalna dopiero wtedy, gdy zacznie z niej korzystać określona grupa klientów.

Możesz wysyłać mailingi, obdzwaniać klientów, przeprowadzać setki spotkań, a na końcu okaże się, że klient może i by skorzystał z tej usługi, ale nie jest ona zintegrowana z jego narzędziem, albo musi wykonywać dodatkowe działania.

  • Chciałbyś, aby obsługa usług na których Ci zależy była wprowadzona wtedy, kiedy tego potrzebujesz?
  • Chciałbyś, aby producent po wdrożeniu ważnej dla Ciebie usługi, dał znać swoim klientom, że jest ona już dostępna?
  • Chciałbyś niskim kosztem umożliwić skorzystanie ze wszystkich Twoich usług dodatkowych, aby nie tracić okazji, że ktoś ich użyje „bo może” i nie musi się o to specjalnie starać?

Pomóż w zmianie klientowi – refunduj koszty.

Gdy próbujesz przekonać klienta do swojej oferty, ale widać niechęć ze strony nadawcy, możesz łatwo zwiększyć zakres proponowanych korzyści proponując wsparcie przy zmianie systemu, albo zwrot za koszty tej zmiany. Klient wdrażając nowe narzędzie, może zyskać dużo więcej, niż korzyści finansowe wynikające ze zmiany przewoźnika.

W ramach naszego systemu tworzenie listów to element całego procesu, dzięki czemu klient może łatwiej dać się przekonać do zmiany. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rozwiązania przez przewoźników w takich sytuacjach:

  • Zakup licencji przez przewoźnika na rzecz klienta – Ty płacisz, klient korzysta
  • Refundacja kosztów zakupu licencji – Klient opłaca, a w zamian dostaje rabat o określonej wartości na pierwszej fakturze
  • Wsparcie techniczne i biznesowe przy wdrożeniu – świadczymy usługi wsparcia technicznego, które pomogą klientowi zmienić swój system i łatwiej przenieść się na nowy
  • Trafiłeś na klienta premium, który potrzebuje wsparcia na wysokim poziomie? Możesz zamówić dodatkowe pakiety, dzięki czemu klient szybciej osiągnie zadowolenie ze skorzystania z Twojej oferty
  • Sponsorowanie zmiany w programie, która jest wymagana przez klienta (bo np. była w programie poprzedniego przewoźnika)

Zapraszamy do kontaktu

Jeżeli któryś z omawianych problemów dotyczy Twojej firmy przewozowej, zachęcamy do kontaktu i rozmowy o dostępnych możliwościach.

Podziel się dobrą nowiną!