Najprostszy sposób na wysyłkę paczek kurierem lub Pocztą Polską!
 
Zastanawiasz się nad zakupem naszego oprogramowania? Zadzwoń do nas!       609 241 305 (pon-pt od 9:00 do 14:00)

Czy warto inwestować w kolektory / terminale mobilne do obsługi magazynu?

Kolektory danych / terminale mobilne, to urządzenia, które mogą zrewolucjonizować pracę na magazynie. Ale czy zawsze? Jeżeli Twój magazyn to pokój lub garaż i pracujesz w nim sam, to zapewne będzie to tylko gadżet, który prędko się nie zwróci. Jeżeli natomiast magazyn jest większy i pracuje w nim kilka osób, warto nad takim rozwiązaniem się pochylić.

W tym artykule postaramy się opisać blaski i cienie korzystania z terminali mobilnych, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o ich zakupie.

A co z kolektorami danych?

Nie będziemy opisywać tutaj urządzeń, które potrafią tylko skanować kody kreskowe z towaru (kolektory batchowe). Te, nawet jeżeli potrafią dodatkowo kontrolować czy zeskanowany kod jest prawidłowy dla zamówienia czy nie, często wymagają dodatkowych czynności, aby przenieść dane do systemu ERP, nie mogą na bieżąco odczytywać danych z ERP lub trzeba przenosić pliki z danymi między urządzeniami / systemami.

W naszej opinii urządzenia z systemem Android, które potrafią wyświetlić dane towaru, to zupełnie inna liga i to właśnie tym tematem chcemy się zająć.

A może zwykły telefon z Androidem?

Teoretycznie tak, ale:

 • telefon jest mało odporny na upadki, a te odporne kosztują sporo,
 • telefon jest szybszy, ale też szybciej zużywa baterie,
 • skanowanie kodów aparatem jest wolne i niedokładne, a dokupienie skanera kodów będzie dodatkowym kosztem,
 • telefon może nie być przystosowany do warunków pracy na magazynie, tj.: pył, wilgotność, zachlapania,
 • telefony nie są projektowane w taki sposób, aby łatwo dało się wymienić baterię w ciągu dnia pracy.

Ile kosztuje urządzenie mobilne do magazynu?

Ceny urządzeń mobilnych do magazynu znacznie się wahają. Najprostsze urządzenia można kupić za ok 1800 zł netto, ale są też i takie za 12 000 zł netto. Wszystko zależy od jego konstrukcji i zastosowania. Cena w dużej mierze zależy od tego czy urządzenie będzie miało dedykowaną klawiaturę, uchwyt pistoletowy, stację dokującą, dodatkowe baterie itp.

Jakie są zalety stosowania terminala mobilnego w magazynie?

Zalet  jest wiele, a tu wymienimy tylko te najważniejsze:

 • Wbudowane skanery są zazwyczaj dobrej jakości dzięki, czemu można skanować z większej odległości i przy gorszym oświetleniu.
 • Skanowanie kodów kreskowych zamiast użycia oczu minimalizuje ryzyko pomylenia towaru oraz zmniejsza zmęczenie pracownika.
 • Kontrolowanie zbieranego towaru zmniejsza ryzyko wysyłki niezgodnej z zamówieniem.
 • Mniej zużytego papieru, to niższe koszty i dbałość o środowisko.
 • Podgląd danych towaru ułatwia jego identyfikację przez nowych pracowników.
 • Możliwość stosowania kompletacji dwuskładnikowej lub multipickingu, bez konieczności przygotowywania dedykowanych wydruków.
 • Podpowiadanie lokalizacji towaru pomaga optymalizować ścieżkę kompletacji i orientowanie się w magazynie.
 • Komunikacja przez Wi-Fi czy sieć komórkową pozwala na przekazywanie danych o kompletacji do systemu ERP.

A oprogramowanie?

Samo urządzenie z systemem Android, bez oprogramowania jest bezużyteczne. Dopiero po wyborze i zainstalowaniu na nim aplikacji do obsługi magazynu, będziemy mogli czerpać z niego korzyści.

Oprogramowania na terminale z Androidem jest wiele: od aplikacji dedykowanych dla systemów ERP, przez wtyczki pisane przez firmy trzecie, aż do ogromnych systemów WMS. Oprogramowanie może okazać się większą inwestycją, niż same urządzenia, dlatego warto rozejrzeć się po rynku i sprawdzić, które z nich będzie optymalne do obsługi procesów w magazynie.

Oferta PPKolektor

Wady urządzeń mobilnych

Pomijając problemy dotyczące konkretnego modelu, najważniejsze bolączki terminali, to:

 • Wysoka cena zakupu.
 • Konieczność dokupienia dodatkowych baterii i stacji ładującej, aby w trakcie dnia pracy nie trzeba było czekać doładowanie baterii.
 • Konieczność zapewniania osoby technicznej do pomocy w ich obsłudze i konserwacji.

Czy warto inwestować w terminale mobilne?

Na pewno należy się nad tym głęboko zastanowić, spisać problemy, które mają rozwiązywać, a później najlepiej przetestować kilka rozwiązań. Nie trzeba od razu kupować docelowej liczby urządzeń. Możliwe jest nawet wypożyczenie urządzenia i sprawdzenie czy będzie nam odpowiadało.

 


Porozmawiajmy o magazynie! Zamów bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem i zobacz jak nasze narzędzia mogą zautomatyzować pracę w Twojej firmie! Wystarczy jedno kliknięcie, aby umówić się z naszym specjalistą, którego możesz zapytać o wszystko! Chcę porozmawiać ze specjalistą

 

Oferta PPKolektor Wszystko o kolektorach 

 

Podziel się dobrą nowiną!