Sello – zbiorczy wydruk listów i dokumentów

W tym artykule dowiesz się jak może wyglądać obsługa procesu wysyłkowego opartego na wydruku kompletu dokumentów (dokument sprzedaży + list przewozowy) przed przystąpieniem do kompletacji z magazynu i pakowania przesyłki.

Czego będziesz potrzebować?

 1. Sello,
 2. Subiekt GT / Subiekt nexo skonfigurowany jako zewnętrzny system sprzedaży (w Sello) – do wydruku dokumentu sprzedaży,
 3. ProstąPaczkę dla Sello.

Konfiguracja ProstejPaczki

Aby pracować w opisywany sposób, trzeba odpowiednio przygotować ProstąPaczkę:

 • Aby łatwo parować dokument z etykietą najlepiej włączyć wydruk etykiet w kolejności numeru dokumentu końcowego (patrz ustawienia).
 • W ustawieniach przetwarzania każdego rodzaju listu przewozowego należy zaznaczyć wstawianie numeru dokumentu końcowego (paragonu) do opisu listu przewozowego, aby można było później dokonać parowania.
 • Istotne jest odpowiednie przygotowanie widoku paczek w ProstejPaczce, aby w łatwy sposób wyświetlić te paczki z Sello, dla których mają zostać utworzone listy przewozowe:
  • Wyświetlamy paczki bez przygotowanych listów w PP2 (Stan = Bez LP)
  • Wyświetlamy paczki z przygotowanym dokumentem końcowym (Nr paragonu <> pusty)
  • Wyświetlamy paczki nie oznaczone jako wysłane (wymaga włączenia w ustawieniach – instrukcja)
  • Wyświetlamy paczki przypisane do konkretnej listy wysyłkowej (kolumna Symbol LW <> pusta, można wpisać symbol listy do filtra – patrz opis filtrów)
  • Lub inny sposób, który będzie Ci najbardziej odpowiadać. Dodatkowe informacje o możliwościach filtrowania w zestawieniu znajdziesz w instrukcji.

Etap 1: Działania w Sello

 1. Pobieramy transakcje z Allegro.pl i grupujemy transakcje po formularzu,
 2. Wybieramy transakcje, które mogą być dalej przetworzone (wysłane),
 3. Tworzymy dla tych transakcji dokumenty końcowe za pomocą mechanizmów Sello (wydruk jest w kolejności rosnącej) oraz tworzymy dla nich paczki w Sello,
 4. Tworzymy w Sello listy wysyłkowe dla przygotowanych paczek, aby było widać że zostały już przekazane do kompletacji/pakowania,
 5. Jeżeli w trakcie kompletacji z magazynu towar jest zbierany do jednego kontenera, przygotowujemy wydruk listy magazynowej pokazującej ilości poszczególnych towarów.

Po więcej szczegółów na ten temat zapraszamy do instrukcji samego Sello lub po wsparcie jego twórców.

Etap 2: Działania w ProstejPaczce

 1. Pobieramy paczki przygotowane w Sello zgodnie z przygotowanym wcześniej schematem filtrowania (szczegółowy opis w akapicie Konfiguracja ProstejPaczki – powyżej),
 2. Zaznaczamy wszystkie paczki klikając checkboxa w nagłówku kolumny (można też zaznaczać pojedynczo każdy wiersz),
 3. Uruchamiamy zbiorcze przygotowanie listów przewozowych.

Proces: Parowanie dokumentu końcowego z listem

Teraz mamy dwie grupy dokumentów:

 • Jedna z dokumentami końcowymi
 • Druga z listami przewozowymi / etykietami

Trzeba je ze sobą połączyć w taki sposób, aby dokument sprzedaży był obok listu przewozowego. Parowanie przeprowadzać najlepiej po numerze dokumentu końcowego umieszczonym na etykiecie kurierskiej (dla każdego przewoźnika trzeba to osobno ustawić).

Tak przygotowaną dokumentację przekazujemy do dalszego etapu (kompletacji / pakowania).

Etap 3: Kompletacja / Pakowanie

Mając już gotową etykietę osoba pakująca nie musi nic więcej robić, tylko przygotować przesyłkę do wysłania.

Jeżeli kompletacja z magazynu odbywa się w oparciu o przygotowane dokumenty sprzedaży / etykiety lub o ilościową listę magazynową, to wskazane jest posiadanie stanowiska komputerowego. Można wtedy włączyć moduł kompletacji ProstejPaczki, aby w bezpieczny sposób (skanerem klawiaturowym) sprawdzić czy do przesyłki trafiło dokładnie to co było w zamówieniu (paczce Sello). Kompletację można uruchamiać np. skanując numer pełny dokumentu sprzedaży.

 

Zalety:

 1. Osoba pakująca / kompletująca nie musi drukować żadnych dokumentów
 2. Stanowisko pakowania nie musi posiadać komputera

Wady:

 1. Przy zamówieniach wieloprzedmiotowych może być konieczne ponowne przygotowanie etykiety – do momentu pakowania nie jest dokładnie znany rozmiar paczki
 2. Dokumenty krążą po całej firmie: możliwe zagubienie, zniszczenie itp.
 3. Trzeba parować dokument z listem – potencjalne miejsce do pomyłki

 


Porozmawiajmy o Twoim procesie! Zamów bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem i sprawdź jak nasze narzędzia pomogą rozwiązać Twoje problemy związane z obsługą zamówień klientów! Wystarczy jedno kliknięcie, aby umówić się z naszym specjalistą, którego możesz zapytać o wszystko! Chcę porozmawiać ze specjalistą

 

Zobacz inne wpisy z kategorii Sello

Podziel się dobrą nowiną!