Jak automatycznie uzupełniać wymiary paczek z Sello?

Wymiary wysyłanych paczek zawsze były kłopotliwym tematem. Z perspektywy nadawcy nie ma to większego znaczenia czy na liście wpisze się 100x100x100 czy 10x10x10. Z perspektywy przewoźnika może to mieć jednak znaczenie. Takie dane mogłyby pomagać w oszacowaniu czy trzeba podstawić normalnego kuriera czy TIRa 😉

Istotność wprowadzonych wymiarów zależy w dużej mierze od zapisów w umowie. Bywa tak, że nadawca dostaje jedną stawkę dla przesyłek do wymiaru x*y*z, a czasem ceny są różne dla różnych zakresów wymiarów. W takich sytuacjach to nadawcy zależy na wprowadzeniu odpowiedniego wymiaru.

Warto pamiętać, że przewoźnik może zastosować kontrolę wagi i wymiarów. Nie zaleca się wprowadzania za małych wymiarów paczki (bo może zostać naliczona kara / dodatkowa usługa), a zbyt duże wymiary będą oznaczały stratę (większy koszt nadania). Wprowadzanie wymiarów może mieć też znaczenie, gdy przesyłamy towar niestandardowy (np. dłużyce, duże gabaryty z małą wagą rzeczywistą).

Odrębną kwestią od wymiarów jest liczba podpaczek, która ma zostać nadana. Nie istnieje żaden sposób na wymyślenie algorytmu, który sam za nas ustali jak ma być zapakowany każdy towar, w każdej konfiguracji. Niestety w tym przypadku człowiek pozostaje niezastąpiony.

No tak… Ale jeżeli wysyłany jest towar o stałych gabarytach i są one znane już w momencie zakupu? Przykładem może być tutaj handel przyrządami do ćwiczeń siłowych, meblami czy innymi przedmiotami pakowanymi w standaryzowane opakowania.

Jak ProstaPaczka pomoże z wyznaczaniem wymiarów?

Oczywiście w ramach ProstejPaczki można używać domyślnych wymiarów i ustawić tam ogólne wartości dla każdego przewoźnika. Możliwe jest także edytowanie danych każdej przesyłki, dodawanie nowych paczek i wprowadzanie wymiarów dla każdej z nich ręcznie. Można też przyśpieszyć pracę, definiując najpopularniejsze wymiary we wbudowanym słowniku paczek.

Razem z klientami wypracowaliśmy mechanizm pozwalający na automatyczne wyznaczenie nie tyko samych wymiarów, ale również wagi i ilości paczek.

Mechanizm ten doskonale sprawdza się w sytuacjach, kiedy każdy towar pakowany jest w osobnym opakowaniu lub wielu opakowaniach, np. zestaw sportowy zawierający ławeczkę, sztangę i hantle, lub zestaw mebli do samodzielnego montażu.

Mechanizm ten polega na zapisaniu w polu własnym towaru Subiekta GT lub Subiekta nexo informacji o sposobie pakowania np.:
1 paczka x 5kg;dlugosc 120 x szerokosc 20 x wysokosc 20;,
lub krócej: 1×5;120x20x20;;

To pole synchronizuje się do pola własnego zewnętrznego w Sello, dzięki czemu ProstaPaczka przy generowaniu etykiety wie jak się zachować i potrafi odpowiednio przygotować podpaczki.

Odczytywanie danych paczki z Sello

Rozwiązanie jest na tyle elastyczne, że w jednym polu możemy zapisać liczbę podpaczek na wiele sposobów:

  • 5 paczek po 10 kg = 5×10;120x20x20;;
  • 3 podpaczki po 10kg i jedna 30 = 3×10;120x20x20;;1×30;30x30x30;;

Każda wartość odczytywana jest za pomocą wyrażenia regularnego, które daje ogromne możliwości dostosowania do istniejących zapisów.

Dodatkowo nasze rozwiązanie pozwala na pracę z kompletami (w Subiekcie mają odrębne pola własne) jak i z poszczególnymi towarami osobno.

Domyślne konfiguracje

Dla ułatwienia wprowadziliśmy kilka zestawów domyślnych ustawień, które pozwolą Ci na szybkie uruchomienie modułu i rozpoczęcie uzupełniania wymiarów w atrybutach towaru. Wystarczy, że wybierzesz jedną z konfiguracji, a wpisane zostaną wszystkie wyrażenia regularne.

Domyślne konfigracje odczytywania danych paczek z towaru Sello

Rodzaje opakowań

Jeżeli w swojej firmie używasz stałych rodzajów opakowań, możesz je wykorzystać w celu przypisania rodzaju paczki stosowanego przez kuriera. Wystarczy że w odpowiednim słowniku ProstejPaczki powiążesz stosowany przez siebie rodzaj opakowania z rodzajem paczki konkretnego przewoźnika. Rodzaj paczki będzie uzupełniany automatycznie. Jeżeli stosujesz opakowanie „KARTON”, to zostanie ono przetłumaczone na „Paczkę” w przypadku kuriera InPost, albo „CC” w przypadku kuriera Geis. Kolejna czynność, której nie będzie musiała wykonywać osoba pakująca przesyłkę.

Jak zdefiniowanie wymiarów może przyśpieszyć pracę?

Wprowadzenie wagi i ilości paczek dla całego asortymentu jest oczywiście długotrwałe i zawsze staniemy przed pytaniem czy to się opłaca. Jak zwykle odpowiedzieć można w jeden sposób „to zależy” 🙂

W wyniku zastosowania takiego podejścia operator po wybraniu zamówienia może otrzymać automatycznie wiele etykiet, każda o innych wymiarach w ramach jednego listu przewozowego. Nie będzie pomyłki i potrwa to klika sekund. Zawsze można przetestować na kilku aukcjach i przekonać się samemu. 

Zobacz inne wpisy z kategorii Sello

 

Podziel się dobrą nowiną!