Kompletacja na podstawie listy magazynowej

Niniejszy artykuł ma na celu wprowadzenie tematyki obsługi kompletacji towarów z magazynu, za pomocą list magazynowych, zawierających listę towarów z Subiekta GT.

Ogólnie o kompletacji z magazynu

Gdy mówimy o nowoczesnym magazynie, to na myśl przychodzą od razu rozwiązania mobilne. Wyobrażamy sobie operowanie terminalami, bez konieczności noszenia ze sobą dokumentów.

Oczywiście wizja ta jest słuszna i docelowa, ale niestety związana z inwestycją. Trzeba kupić terminale, stacje dokujące, dodatkowe baterie, oprogramowanie na kolektory, zapewnić mechanizmy synchronizacji z Subiektem GT, czy przeszkolić pracowników magazynu. Są to duże koszty, które (szczególnie na początku) przytłaczają. Z pewnością znajdą się bardziej palące potrzeby, np. marketing i sprzedaż ?

W wielu firmach, na samym początku organizacji pracy, przekazuje się na magazyn zestaw dokumentów (np.:zamówień generowanych z Subiekta GT). Magazynierzy zbierają towar z magazynu i zanoszą do stanowisk pakowania. Niekiedy pakują towar sami, a niekiedy robią to inne (dedykowane) osoby.

Kompletacja na podstawie wydrukowanych dokumentów jest nie do końca optymalna ze względu na rozdrobnienie. Na każdym dokumencie może być ten sam towar i żeby zebrać całą ilość stojąc przy półce, magazynier musi cały czas kartkować dokumenty.

Podstawowym uproszczeniem może być tutaj minimalizacja liczby kartek i wprowadzenie zbiorczego wydruku dokumentów.


Pobierz Demo   Zobacz od czego zacząć   Case study   Wolę zobaczyć o tym film


Lista magazynowa

Pierwszym małym usprawnieniem jest przygotowanie jednej zbiorczej listy magazynowej, zawierającej wszystkie towary do zebrania. Najlepiej jak takie zestawienie jest już pogrupowane po towarze, aby magazynier idąc w jedno miejsce zabrał od razu odpowiednią ilość.

Jeszcze lepiej, jak lista taka zawiera symbol lokalizacji, w której znajduje się dany towar, wtedy odpowiednio ją sortując, możemy trochę zoptymalizować trasę magazyniera.

Po skompletowaniu towaru z listy, magazynier może się z tych zamówień rozliczyć i przygotować kolejną listę magazynową.


Pobierz Demo   Zobacz od czego zacząć   Case study   Wolę zobaczyć o tym film


Sortowanie towaru na zamówienia

Jednak samo zebranie towaru w jednym kontenerze nie zawsze jest końcem pracy. Zazwyczaj jednak trzeba posortować towar na poszczególne zamówienia przed przekazaniem do pakowania.

Oczywiście spotyka się procesy, gdzie pakuje się zamówienia skanując kod kreskowy towaru i to oprogramowanie ma wyszukać zamówienie, które zawiera dany asortyment, ale sprawdza się to raczej w firmach, w których sprzedaje się duże ilości małych towarów.

Jedną z możliwości jest posiadanie wydruku, który pozwala na przypisanie towaru do dokumentu. Może to być wydruk zamówienia lub WZ, a może to być lista magazynowa, która w prosty sposób wskaże ile sztuk danego towaru należy włożyć do kontenera na pojedyncze zamówienie.

Wtedy od razu przy braniu towaru z regału, można przydzielać asortyment do odpowiedniego kontenera.

Jeżeli nie zrobimy tego podczas kompletacji, będzie trzeba to zrobić podczas pakowania. Zależnie od przyjętego trybu pracy, można posługiwać się dokumentami, aby wstępnie posortować towar na zamówienia. Można też robić to z wykorzystaniem oprogramowania. Np w ProstejPaczce można włączyć do procesu przygotowania dokumentów logistycznych moduł weryfikacji kompletności, który wyświetli wszystkie towary przypisane do zamówienia. Przy takim podejściu będzie można z dużą pewnością przyporządkować odpowiedni towar.


Pobierz Demo   Zobacz od czego zacząć   Case study   Wolę zobaczyć o tym film


Porozmawiajmy o usprawnieniach dla Twojego magazynu! Zamów bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem i przekonaj się, czy nasze narzędzia rozwiążą Twoje problemy z kompletacją z magazynu! Wystarczy jedno kliknięcie, aby umówić się z naszym specjalistą, którego możesz zapytać o wszystko! Chcę porozmawiać ze specjalistą

Zobacz inne wpisy z kategorii PP Magazyn dla Subiekt GT

Podziel się dobrą nowiną!