Rozliczanie pobrań z PP2, czyli jak rozliczać rozrachunki w Subiekcie GT?

W Subiekcie GT, do każdego dokumentu sprzedaży z odroczoną płatności tworzony jest rozrachunek. Gdy płatność za dokument księgowana jest na koncie bankowym, trzeba odnaleźć taki rozrachunek i zarejestrować do niego wpłatę.

Dzięki temu mechanizmowi możemy kontrolować stan płatności za dokumenty, jednakże przy dużej liczbie dokumentów, kontrola rozrachunków zajmuje sporo czasu. Biorąc pod uwagę fakt, że do przesyłek za pobraniem najczęściej wybierana jest płatność odroczona, rozrachunków w Subiekcie GT jest zawsze dużo 🙂

W tym artykule opiszemy:

  1. Jak tradycyjnie rozliczane są pobrania przelane przez kuriera i jakie generuje to problemy,
  2. Jak szybciej i łatwiej zarejestrować pobrania w ProstejPaczce,
  3. Jak automatycznie zapisać rozrachunki w Subiekt GT

Demo dla Sello   Demo dla Subiekt GT   Demo dla Subiekt nexo   Demo dla WaPRO Mag   Wolę zobaczyć o tym film


Rozrachunki a pobrania

Przewoźnicy z reguły wpłacają zwrot pobrań zbiorczo. Jeden przelew zawiera wpłaty do wielu przesyłek. Jako załącznik przewoźnicy przesyłają zestawienie zawierające listę przesyłek, których dotyczy wpłata. Na zestawieniu jest zawsze numer listu przewozowego, oraz przeważnie dane referencyjne, które były użyte do tworzenia listu (np. numer dokumentu).

Teoretycznie można dla każdego wiersza w pliku wyszukiwać rozrachunki i rejestrować do nich wpłatę, ale jest to proces długotrwały i żmudny.

Można też rozliczać rozrachunki wg. kontrahenta (np. jeżeli zdefiniowano rodzaj płatności z podmiotem cesyjnym – przewoźnikiem). Rozliczanie zbiorcze może jednak powodować błędy. Zapewne ryzyko tego, że przewoźnik nie zwróci nam pobrania jest niewielkie, ale jednak możliwe.

Dodatkowo w spółkach warto mieć powiązanie pomiędzy wystawionym dokumentem, a faktyczną wpłatą.

Rozliczanie pobrań z ProstąPaczką

W ProstejPaczce udostępniamy moduł, który pozwala na zaimportowanie pliku zawierającego zestawienie przesyłek, do których był wykonany zwrot pobrania. Moduł ten rozlicza przesyłkę wewnątrz ProstejPaczki.

Dzięki temu w module HISTORIA możliwy jest podgląd przesyłek z rozliczonym pobraniem jak i tych, które nie zostały jeszcze rozliczone.


Demo dla Sello   Demo dla Subiekt GT   Demo dla Subiekt nexo   Demo dla WaPRO Mag   Wolę zobaczyć o tym film


Rozliczanie rozrachunków z ProstąPaczką

Zaletą rozliczenia przesyłki w ProstejPaczce jest to, że PP przechowuje powiązanie pomiędzy dokumentem, a listem przewozowym. Nie trzeba się wówczas martwić o zapewnienie kompletu danych potrzebnych do namierzenia dokumentu, w zestawieniu przesyłanym przez kuriera. Wystarczy numer listu przewozowego.

Dzięki modułowi rozliczania rozrachunków dla Subiekta GT, wyświetlisz oczekujące na rozliczenie rozrachunki i powiązane z nimi przesyłki. Nawet jeżeli list wystawiony był do zamówienia, ProstaPaczka będzie potrafiła powiązać odpowiednie listy.

Na jednym ekranie będziesz miał informacje:

  • O nierozliczonym rozrachunku
  • O powiązanych przesyłkach i sumie kwot pobrania na tych przesyłkach
  • Listę powiązanych przesyłek z danym rozrachunkiem

Informacje te zagregowane w jednym miejscu dają dużo większe możliwości, niż przeszukiwanie Subiekta GT i Excela od przewoźnika.

W module rozliczeń, łatwo odfiltrujesz rozrachunki, które są rozliczone w ramach PP i zbiorczo zarejestrujesz wpłatę dla każdego z nich.


Demo dla Sello   Demo dla Subiekt GT   Demo dla Subiekt nexo   Demo dla WaPRO Mag   Wolę zobaczyć o tym film


Porozmawiajmy o automatyzacji rozliczania pobrań! Zamów bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem i przekonaj się, czy nasze narzędzia rozwiążą Twoje problemy związane z rozliczaniem rozrachunków z kurierami! Wystarczy jedno kliknięcie, aby umówić się z naszym specjalistą, którego możesz zapytać o wszystko! Chcę porozmawiać ze specjalistą


Zobacz inne wpisy z kategorii Subiekt GT

Podziel się dobrą nowiną!