Aplikacja Baselinker jest jednym z wielu systemów, dzięki którym obsługa sprzedaży internetowej zostaje znacznie uproszczona i zautomatyzowana. Dzięki integracji z Baselinker sprzedaż wielokanałowa w zasadzie nie różni się od obsługiwania jednego sklepu internetowego. Umożliwia on także zarządzanie aukcjami, wystawianie produktów na różnych platformach sprzedażowych, usprawnia prowadzenie sklepów internetowych, zarządzanie e-biznesem, optymalizuje niektóre procesy operacyjne i zajmuje się automatycznym informowaniem klientów o statusie zamówień.
System może być alternatywą dla wielu drogich wtyczek do obsługi sprzedaży internetowej, ale sam nie jest tanim rozwiązaniem, a dla wielu naszych klientów wręcz zbyt drogim. W tym artykule sprawdzimy, czy Integracja platform sprzedażowych w jeden system do zarządzania sprzedażą jest możliwa z pominięciem największego gracza na rynku.
Streszczenie opisanego poniżej procesu:
- Integracja platform sprzedażowych (integracja z allegro, amazon, ebay itd.)
- Integracja kanałów sprzedaży
- Integracja z systemem ERP
- Kompletacja towarów z magazynu i pakowanie przesyłek
- Automatyczne generowanie etykiet kurierskich
- Wystawianie faktur
- Komunikacja z klientem
Pobieranie zamówień do Subiekta
Aktualny lider rynku, dzięki niezliczonym ilościom wtyczek i integracji, bez problemu zaciąga wszystkie zamówienia do swoich struktur, lecz nie jest jedynym integratorem e-commerce na rynku, ani jedynym systemem do zarządzania sprzedażą. Szukając alternatywy dla Baselinkera musimy zacząć od znalezienia sposobu na przeniesienie zamówień swoich klientów z wszystkich kanałów sprzedaży do Subiekta.
Z pomocą przychodzą różnego rodzaju synchronizatory, dzięki którym możliwa jest integracja systemów ecommerce. Wystarczy wpisać kilka fraz w wyszukiwarce i w kilka sekund dostajemy dostęp do pełnej palety programów do integracji kanałów sprzedaży. Praktycznie każdy system związany ze sprzedażą powinien mieć jakiś synchronizator ułatwiający proces zarządzania sprzedażą.
- Szukamy integracji sklepu internetowego? Mamy SubSync czy X13.
- Integracja z Allegro? Mamy Sello, SubSync czy Leo.
Celem powinna być integracja wszystkich kanałów sprzedaży w Subiekcie, który stanie się dla nas centrum dowodzenia naszym e-biznesem, a tym samym pomoże zoptymalizować proces zarządzania sprzedażą.
Czym zastąpić asystenta pakowania od Baselinker?
Gdy już mamy wszystkie zamówienia w naszym systemie erp, możemy zająć się automatyzacją obsługi zamówień.
Zarządzanie zamówieniami zaczyna się na magazynie. Najlepszym wyborem będzie system klasy WMS, ale jeśli szukamy oszczędności, powinniśmy skierować się ku prostszym systemom do obsługi magazynu. Nie mają one tak rozbudowanych funkcjonalności, jak WMS, ale są od nich wielokrotnie tańsze.
Dobrym przykładem będzie aplikacja PP Mag, która umożliwia wykorzystanie kolektorów danych do kompletowania zamówień z magazynu i ich dalszej obsługi. Aplikacja wspomaga różne rodzaje kompletacji, a także świetnie sprawdza się w automatyzacji procesu obsługi magazynu.
Kompletacja z magazynu i pakowanie
Aplikacja kolektorowa podejmuje zamówienia do kompletacji zgodnie z przygotowanym wcześniej we współpracy z klientem schematem. Produkty, które powinny zostać zebrane, prezentowane są na ekranie kolektora wraz ze wszystkimi danymi na temat towaru, jak jego zdjęcie, nazwa, symbol, stan magazynu i wiele innych. Aplikacja dba również o to, aby magazynier zajmujący się kompletacją nie musiał błądzić po magazynie szukając towarów – zostają one automatycznie posortowane po lokalizacji magazynowej.
Po skompletowaniu zamówień mogą one zostać przekazane na stanowisko pakowacza, który spakuje poszczególne produkty do kartonów i zeskanuje kody kreskowe odpowiadające za parametry paczki, które zostaną następnie przekazane do API przewoźnika.
Przygotowanie listu przewozowego
Po spakowaniu paczki na kolektorze pojawiają się ewentualne instrukcje dla pakowacza (np. aby umieścił fakturę w opakowaniu) i zostaje automatycznie przygotowana etykieta kurierska. Pakowacz musi tylko zeskanować kod kreskowy drukarki, na której zostanie ona wydrukowana.
Dzięki zeskanowaniu kodów kreskowych w poprzednim kroku, aplikacja wie ile podpaczek i o jakich wymiarach / wadze należy uwzględnić na liście przewozowym. Przewoźnik, do którego zostanie przekazane żądanie przygotowania listu, zostaje wyznaczony podczas importu dokumentów z Subiekta.
Realizacja dokumentu
Tu do akcji ponownie wkracza system ERP, czyli Subiekt. Wystawianie faktur odbywa się właśnie w Subiekcie, ale nie wymaga to najmniejszej ingerencji użytkownika czy przełączania się między systemami. Dokument końcowy może zostać wystawiony z poziomu kolektora, z poziomu panelu kierownika (system desktop) lub automatycznie w tle z dowolnym opóźnieniem czasowym.
System PP Mag wysyła żądanie zrealizowania zamówienia klienta na dokument końcowy do sfery Subiekta, który to czuwa na poprawnością całego procesu. Pomimo, że w tym procesie Subiekt stanowi zaplecze, biuro może realizować w nim wszystkie rozliczenia księgowe.
Wysyłka dokumentu i wstawienie do Allegro
Na koniec informowanie klientów o statusie zamówień. System PP Mag automatycznie wysyła mailem dokument końcowy do klienta zgodnie z szablonem, którego treść jest dowolnie konfigurowalna.
Jeśli sprzedajesz na Allegro, to wiesz, że wysyłanie maili do klientów jest zabronione przez regulamin. W tym przypadku zamiast wysyłać maila do klienta, wstawiamy fakturę do transakcji Allegro (poprzez API Allegro). Program zastępuje w tym zakresie inne wtyczki do Allegro. Dodatkowo nasz system potrafi sklasyfikować dokumenty na takie, które powinny zakończyć się mailem do klienta i takie, które muszą zostać zamiast tego wstawione do Allegro.
Czy PP Mag jest alternatywą dla wielu drogich wtyczek lub Baselinkera?
Program PP Mag to kompleksowe rozwiązanie wspierające nie tylko działalność sklepu internetowego, ale też innych platform sprzedażowych, a to wprost przekłada się na sprawną i szybką obsługę klienta. Ale to nie wszystkie funkcje naszego systemu.
Nasza aplikacja pozwoli Ci również zweryfikować poprawność dostawy towaru do magazynu, pomoże zaadresować magazyn i rozłożyć dostawę towaru na właściwych półkach, wydrukuje dla Ciebie etykiety towarowe czy etykiety zastępczy w przypadku błędów podczas przygotowania listu przewozowego, udostępni kierownikowi magazynu wiedzę na temat aktualnego obciążenia pracą każdego z magazynierów, a także zaraportuje ważne dla Ciebie dane w przejrzystych tabelach, które możemy zaprojektować specjalnie dla Ciebie. Koniec z błądzeniem po magazynie podczas kompletacji, koniec z błędami adresowymi w etykietach kurierskich, koniec z źle spakowanymi paczkami, koniec z szukaniem towaru po magazynie.
Niestety są też minusy. Nasz system to przede wszystkim system do obsługi zamówień, a nie integrator e-commerce. Nie jest możliwa bezpośrednia integracja systemów czy integracja sklepu internetowego. Nie jest możliwe zarządzanie aukcjami czy wystawianie produktów na różnych platformach marketplace. Jest za to możliwa automatyzacja obsługi zamówień. Jest możliwe zarządzanie zamówieniami w sposób skracający poświęcony na to czas. Jest możliwe pobieranie zamówień z Subiekta i odkładanie do nich danych o listach przewozowych oraz o tym na jakim etapie znajduje się dane zamówienie obecnie i jak długo pozostawało w poprzednich statusach.
Dzięki relatywnie niskiej cenie naszego rozwiązania możliwa jest optymalizacja kosztów i zwiększenie zysków, a o to przecież nam wszystkim chodzi.
Czy warto szukać alternatywy dla Baselinkera?
Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Tobie.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, porozmawiać o naszym rozwiązaniu, jego możliwościach i o tym czy znajdzie ono zastosowanie w Twojej firmie, skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy!
Obsługujemy zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i centra logistyczne / fulfillment. Na pewno znajdziemy coś dla Ciebie!
Miłego dnia!