Najprostszy sposób na wysyłkę paczek kurierem lub Pocztą Polską!
 
Zastanawiasz się nad zakupem naszego oprogramowania? Zadzwoń do nas!       609 241 305 (pon-pt od 9:00 do 14:00)

Co to jest kompletacja dwuetapowa?

Kompletacja dwuetapowa polega na zbiórce towarów z wielu zamówień do jednego kontenera, aby w następnym etapie rozłożyć towar na zamówienia.

Jak przebiega kompletacja dwuetapowa?

  1. System komputerowy lub pracownik łączy pojedyncze zamówienia w partie.
  2. Pracownik podejmuje zestaw zamówień do zbiórki i otrzymuje jedną listę towarową dla wszystkich dokumentów.
  3. Pracownik zbiera cały towar do jednego lub kilku kontenerów.
  4. Po przejściu przez magazyn, pracownik rozdziela towar na poszczególne zamówienia lub przekazuje całą zbiórkę innej osobie, która będzie konfekcjonować towar podczas pakowania.
  5. W przypadku braku jakiegoś towaru, pracownik musi wydzielić dokumenty zawierające dany asortyment i odłożyć odpowiednią ilość towaru.

Kompletacja dwuetapowa z wydrukami

Kompletacja dwuetapowa może być wykonywana w oparciu o wydruki komputerowe. Pracownik otrzymuje wtedy listę kompletacyjną zawierającą wszystkie towary. Na zestawieniu dobrze jest umieścić lokalizację towaru na magazynie, a samą listę warto posortować w kolejności odpowiadającej ścieżce przejścia po magazynie.

Jeżeli konfekcjonowanie nie jest wspierane przez narzędzia informatyczne, do stanowiska pakowania należy dostarczyć wydruki dla poszczególnych zamówień lub listę towarów z rozbiciem na dokument. Pozwoli to pracownikowi na prawidłowe rozdzielenie zbiórki. Osoba kompletująca powinna podpisać się na dokumencie oraz dodać datę i czas.

Kompletacja dwuetapowa bez papieru

Przy zastosowaniu urządzeń mobilnych, przydzielanie zleceń oraz sortowanie listy towarów może odbywać się automatycznie. Zaawansowane systemy magazynowe mogą dobierać zlecenia w taki sposób, aby przejście po magazynie odbywało się najkrótszą drogą oraz w najkrótszym czasie. Oprogramowanie na urządzeniu mobilnym pomoże nie tylko w trafieniu do odpowiedniej lokalizacji, ale również zwiększy kontrolę nad poprawnością zbiórki przez porównywanie zeskanowanych kodów kreskowych z treścią zamówienia. Także rozdzielanie towaru zorientowane na zamówienie jest dużo łatwiejsze przy wsparciu urządzenia, które kontroluje jaki towar został podjęty, jego ilość oraz nośnik do którego został odłożony. Dodatkowym benefitem jest fakt odnotowania każdej czynności w systemie.

 


 

Zalety kompletacji dwuetapowej

  • Mniej przejść po magazynie, niż w przypadku kompletacji jednoetapowej.
  • Duża wydajność w przypadku zamówień jednopozycyjnych.
  • Sprawdza się podczas zbieraniu towarów drobnicowych.

Wady kompletacji dwuetapowej 

  • Dość trudny proces łączenia zamówień w partie.
  • Wymaga dodatkowego nakładu pracy na rozdzielanie towaru na poszczególne zamówienia.
  • Trudne wydzielenie zamówień z brakami towaru.

Dodatkowe wady w przypadku braku wsparcia przez urządzenia mobilne:

  • Wymaga utworzenia dedykowanych wydruków z listą towarową.
  • Wymaga dużej koncentracji podczas konfekcjonowania.
  • Duże ryzyko popełnienia błędu podczas sortowania.

 


 

Podsumowanie

Kompletacja dwuetapowa jest bardziej optymalnym sposobem pracy niż kompletacja pojedynczych zleceń, wymaga jednak dodatkowego etapu sortowania na zamówienia. Papierowy proces może być łatwo wsparty przez rozwiązania informatyczne, które pomogą wybrać właściwy towar podczas pakowania. Proste programy komputerowe mogą wspomóc przygotowanie dedykowanych wydruków, które pomogą w trakcie zbiórki, jak i ręcznego rozdziału towarów. Użycie nowoczesnych rozwiązań instalowanych na urządzeniach mobilnych, które zmniejszają liczbę błędów, sprawia, że praca w tym systemie jest jeszcze łatwiejsza.

 


Porozmawiajmy o magazynie! Zamów bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem i zobacz jak nasze narzędzia mogą zautomatyzować pracę w Twojej firmie! Wystarczy jedno kliknięcie, aby umówić się z naszym specjalistą, którego możesz zapytać o wszystko! Chcę porozmawiać ze specjalistą

 

Oferta PPKolektor Wszystko o kolektorach 

Podziel się dobrą nowiną!