Jak zacząć integrację Allegro i kurierów?

Poniższa instrukcja, to skrócony opis niezbędnych kroków pozwalających na uruchomienie podstawowej integracji Allegro z kurierami i Pocztą Polską.

Ogólne informacje

 1. Zapewne demo programu już masz, a jeżeli nie, możesz je pobrać tu: Pobierz demo dla Allegro.
 2. Pamiętaj, że możemy wygenerować klucze testowe odblokowujące wszystkie funkcjonalności. Szczegóły będą w mailu otrzymanym po zamówieniu dema lub możesz skorzystać z formularza kontaktowego.
 3. Pamiętaj, że instrukcja jest dostępna pod adresem: instrukcja.prostapaczka.pl
 4. Jak masz dodatkowe pytania lub coś jest niezrozumiałe, możesz:
  1. Napisać na forum programu: forum.prostapaczka.pl
  2. Napisać przez formularz kontaktowy
  3. Napisać bezpośrednio na naszą skrzynkę

Pierwsze uruchomienie – konfigurator

Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się okno konfiguratora, które pomoże Ci włączyć odpowiednie zakładki w programie. Jeżeli konfigurator był już włączony lub zamknięty, wszystkie potrzebne opcje będzie można ustawić w programie.

 1. Uruchamiamy program – pojawi się okno podstawowej konfiguracji wymagające rejestracji dema lub wpisania klucza.
  1. Jeżeli posiadasz już klucz, wpisz go do pola tekstowego i uruchom weryfikację.
  2. Jeżeli chcesz najpierw sprawdzić demo – uruchom aktywację dema.
 2. Wybierz program Allegro i przejdź dalej.
 3. Wybierz rodzaje przesyłek, z których będziesz chciał korzystać i przejdź dalej.
 4. W oknie znajdzie się informacja o powodzeniu.
  1. Jeżeli pojawi się uwaga, że nie mamy obecnie jakiegoś rodzaju przesyłki, kliknij przycisk wyślij email, aby nas o tym poinformować – otworzy się nowa wiadomość w domyślnym programie pocztowym.
  2. Jeżeli nie masz zainstalowanego programu pocztowego na komputerze, wciśnij przycisk skopiowania do schowka i wklej jego zawartość w swoim programie pocztowym.
  3. Zakończ konfigurację – otworzy się normalne okno programu, w którym powinieneś mieć wyświetloną zakładkę ALLEGRO i zakładki poszczególnych przewoźników.

Podpowiedzi

 1. W zakładce ALLEGRO będziesz pobierać zamówienia z serwisu Allegro.pl i tworzyć na ich podstawie listy przewozowe.
 2. Po utworzeniu listu przewozowego będzie on wyświetlany w odpowiedniej zakładce przewoźnika, gdzie będzie można wydrukować ponownie etykietę, przygotować manifest itp.
 3. Wszystkie listy, niezależnie od przewoźnika będą widoczne w zakładce HISTORIA.

Konfiguracja właściwa

 1. Musimy pobierać zamówienia z serwisu Allegro.pl, więc musimy pozwolić aplikacji ProstaPaczka na korzystanie z api Allegro:
  1. W zakładce ALLEGRO -> zębatka -> KONTA dodajemy konto wg. instrukcji: Edycja konta Allegro
  2. Każde konto należy autoryzować (pozwolić na dostęp do api): Autoryzacja konta Allegro
 2. Po dodaniu konta Allegro można rozpocząć pobieranie zamówień klikając przycisk ODŚWIEŻ na panelu głównym modułu – po pobraniu wyświetlony zostanie komunikat podsumowaniem pobranych zamówień.
 3. Klikając przycisk WYŚWIETL, na panelu głównym pokaże się lista pobranych zamówień.

Konfiguracja kurierów

 1. Jeżeli w konfiguratorze przy pierwszym uruchomieniu wybrane zostały rodzaje przesyłek, zakładki przewoźników powinny być już otwarte.
 2. Jeżeli nie są, wejdź do okna zarządzania metodami eksportu dla modułu: PP2 -> zakładka ALLEGRO -> ikona zębatki -> zakładka PROGRAM -> przycisk METODY EKSPORTU i włącz te rodzaje przesyłek, których będziesz używać (opis okna można przeczytać w instrukcji)
 3. Dla każdego przewoźnika będzie trzeba wykonać podobne czynności. To, co jest potrzebne per przewoźnik i skąd to wziąć opisaliśmy TUTAJ
  1. Przechodzimy na zakładkę przewoźnika -> ikona zębatki -> przycisk KONTA,
  2. Podajemy dane autoryzacyjne do konta dostępowego,
  3. Zapisujemy i zamykamy okno,
  4. Klikamy na przycisk WYDRUKI znajdujący się obok przycisku KONTA,
  5. Zwróć uwagę, czy włączony jest checkbox wydruku etykiety po utworzeniu listu (w przeciwnym razie list się utworzy, ale nie będzie drukowany),
  6. Ustaw drukarkę, na której mają się drukować etykiety (jak nie ustawi się drukarki, etykiety będą otwierać się jako pliki PDF).
 4. Dla wybranych przewoźników należy ustawić parametry przetwarzania zamówienia Allegro na list przewozowy, tj. numer rachunku, domyślna waga paczki itd.
  1. PP2 -> zakładka ALLEGRO -> ikona zębatki -> zakładka POCZTA POLSKA – tutaj można ustawić parametry dla przesyłek Poczty Polskiej,
  2. PP2 -> zakładka ALLEGRO -> ikona zębatki -> zakładka KURIERZY – tutaj można ustawić parametry przetwarzania dla pozostałych przewoźników.
 5. Można już spróbować przygotować pierwszy list przewozowy:
  1. Wyświetl zamówienia z Allegro w zakładce ALLEGRO,
  2. Wybierz zamówienie, dla którego chcesz przygotować list przewozowy,
  3. Kliknij prawym przyciskiem myszy i uruchom przygotowanie listu dla konkretnego przewoźnika lub użyj opcji bez wskazania przewoźnika (ProstaPaczka sama wybierze przewoźnika na podstawie sposobu dostawy wybranego przez kupującego) – więcej o menu znajdziesz w instrukcji: menu kontekstowe modułu Allegro

Jeżeli wszystko poszło dobrze, wydrukowała się etykieta kurierska, a pozycja zamówienia zmieniła stan na „Z LP”. 

Jak już będziesz pewny, że listy przewozowe wyglądają tak, jak tego oczekiwałeś, możesz wstawiać je do serwisu Allegro przyciskiem z menu kontekstowego lub włączyć automatyczne przekazywanie listów do Allegro od razu po przygotowaniu etykiety.

Podziel się dobrą nowiną!