Sello – wydruk listu na podstawie dokumentu

W tym artykule dowiesz się jak może wyglądać obsługa procesu wysyłkowego opartego na wydruku dokumentu sprzedaży/zamówienia i przygotowania listu przewozowego już po przygotowaniu przesyłki do wysłania.

Czego będziesz potrzebować?

 1. Sello,
 2. Subiekt GT / Subiekt nexo skonfigurowany jako zewnętrzny system sprzedaży (w Sello) – do przygotowania i wydruku dokumentu sprzedaży,
 3. Sferę dla Subiekta GT / Subiekta nexo PRO – jeżeli to ProstaPaczka ma także wydrukować dokument sprzedaży,
 4. ProstąPaczkę

Etap 1: Działania w Sello

 1. Pobieramy transakcje z Allegro.pl i grupujemy transakcje po formularzu,
 2. Wybieramy transakcje, które mogą być dalej przetworzone (wysłane),
 3. Tworzymy dla tych transakcji dokumenty końcowe za pomocą mechanizmów Sello (wydruk jest w kolejności rosnącej) oraz tworzymy dla nich paczki w Sello,
 4. Przekazujemy zamówienia do dalszego etapu (kompletacji/pakowania)

Po więcej szczegółów na ten temat zapraszamy do instrukcji samego Sello lub po wsparcie jego twórców.

Etap 2: Kompletacja z magazynu

Kompletacja odbywa się na podstawie dokumentów sprzedaży lub zestawienia zbiorczego (ilościowego) towarów. Zazwyczaj w momencie kompletacji towar dzielony jest na poszczególne zamówienia (np. w koszyczki).

Samo Sello pozwala na przygotowanie listy magazynowej. Jeżeli taka lista nie jest wystarczająca to można wykorzystać np. moduł do kompletacji z magazynu dla Subiekta GT w ProstejPaczce, lub inne dodatki które to potrafią.

Etap 3: Działania w ProstejPaczce

Operator przy stanowisku do pakowania musi teraz dla każdego zamówienia, które skompletował przygotować list przewozowy. Najlepiej to robić skanując czytnikiem kodów kreskowych numer faktury / paragonu z listy magazynowej. 

Jeżeli kompletacja z magazynu jest ilościowa bez rozdzielania na poszczególne zamówienia – warto włączyć moduł kompletacji dla Sello w ProstejPaczce aby kontrolować skanerem klawiaturowym czy odpowiednie produkty są wkładane do paczki. 

Dla niektórych przewoźników można włączyć okno pytania o gabaryt/wymiar/wagę – dzięki czemu operator po przygotowaniu przesyłki będzie mógł uzupełnić/zeskanować parametry paczki takie jakie są w rzeczywistości (unikamy ewentualnych przeważeń). (Dowiedz się jak zautomatyzować wyznaczanie wymiarów przesyłek)

Dobrym rozwiązaniem jest także włączenie funkcji zapisującej numer utworzonego listu przewozowego do dokumentu Subiekta GT lub Subiekta nexo. Wtedy wydruk będzie zawierał numer listu.

Automatycznie po generowaniu etykiety ProstaPaczka drukuje dokument końcowy z Subiekta GT lub Subiekta nexo. Wydrukowany dokument można od razu wrzucić do paczki.

Oznaczenie jako wysłane w Sello

Jeżeli wykorzystywane są powiadomienia z ProstejPaczki to automatycznie po przygotowaniu listu paczka w Sello może zostać oznaczona jako wysłana.

Wyłączając pobieranie takich paczek można zyskać dodatkową pewność, że nie zostaną przygotowane dwa listy do tego samego zamówienia.

 

Zalety:

 1. Osoba przyjmująca zamówienia nie musi drukować listów
 2. Jak wymiary/waga/gabaryt wprowadzany będzie na stanowisku pakowania możemy uniknąć dopłat za przeważenia u niektórych przewoźników
 3. Nie trzeba szukać (parować) dokumentów i listów
 4. Mamy większą pewność że etykieta ma ustawione poprawne wymiary / gabaryty dzięki czemu minimalizujemy ryzyko konieczności ponownego przygotowania etykiet.

Wady:

 1. Stanowisko pakowania musi posiadać komputer z drukarką a najlepiej dwiema (laserowa + termiczna)
 2. Trzeba obsłużyć proces kontaktu z zamawiającym w przypadku błędów adresowych (np. niepoprawnego kodu pocztowego odbiorcy)

 


Porozmawiajmy o Twoim procesie! Zamów bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem i sprawdź jak nasze narzędzia pomogą rozwiązać Twoje problemy związane z obsługą zamówień klientów! Wystarczy jedno kliknięcie, aby umówić się z naszym specjalistą, którego możesz zapytać o wszystko! Chcę porozmawiać ze specjalistą

 

Zobacz inne wpisy z kategorii Sello

Podziel się dobrą nowiną!