W ramach wersji v20.10.3 zmodyfikowaliśmy okno edycji listu dla kuriera DHL, w którym poprawiliśmy dostosowanie zawartości okna do jego wielkości oraz obsługę skrótów klawiaturowych wspierających szybkie tworzenie listów przewozowych.
W oknie edycji DHL wprowadziliśmy również nową funkcję (w wersji PRO), która ma pomagać przy tworzeniu wielopaków (listów przewozowych zawierających wiele paczek do jednego odbiorcy).
Opakowania (dostępne w wersji PRO) do tej pory były dostępne w module obsługi wysyłek dla Subiekta nexo (funkcja wstępnego przygotowania listu i rejestracji opakowań w dokumencie) oraz w module Allegro (do powiązania z aukcją i wyznaczenia symbolu paczkomatu). Teraz pojawiła się okazja, aby wspomóc przygotowanie paczek w oknach listów przewozowych.
Co to jest kod akcji?
W ramach ProstejPaczki kody akcji są to kody kreskowe, które są wykorzystywane do sterowania działaniem programu. Używane są w modułach, w których możliwe jest użycie skanera kodów kreskowych do pracy.
Przykładowo:
- w oknie kompletacji, kodów akcji używa się do przechodzenia między polami dodawania i usuwania towaru czy ustawiania trybu tworzenia listu przewozowego (z edycją lub bez)
- W oknie modułu Subiekta GT, za pomocą kodów akcji możliwe jest wymuszenie edycji listu w funkcji tworzenia etykiety za pomocą skanu
- W oknie modułu obsługi magazynu dla Subiekta GT i Subiekta nexo, pozwalają na sterowanie zachowaniem programu po zeskanowaniu numeru listy magazynowej lub numeru dokumentu
Jakie kody akcji są dostępne w oknie listu?
W polu tekstowym skanowania opakowania można dodatkowo wykorzystać kody akcji. Wydrukowane jako kod kreskowy i skanowane skanerem mogą przyśpieszyć tworzenie wielopaku:
- PPDELALL – kod akcji usuwający wszystkie dodane paczki
- PPDELCURR – kod usuwający aktualnie wybraną paczkę
- PPDELLAST – kod usuwający ostatnią paczkę
Poniżej przedstawiamy przykładowe kody kreskowe w których zawarte są wymieniane kody akcji.
Co to są opakowania?
Opakowania w prostej paczce są to definicje opakowań wykorzystywanych w firmie. Do opakowania można wprowadzić wagę oraz wymiary (pracujemy jeszcze nad możliwością dodania rodzaju opakowania używanego w firmie). Opakowania dzielimy na proste (posiadające wymiary i wagę) oraz zbiory opakowań (kilka opakowań w jednym rekordzie). Do każdego opakowania możemy przypisać kody kreskowe. Nie muszą to być kody EAN, mogą to być kody tekstowe np.: DUZY KARTON, FOLIOPAK, MALY KARTON. Kody te mogą być wydrukowane w postaci kodu kreskowego i skanowane skanerem klawiaturowym.
Do tej pory ten mechanizm był wykorzystywany w opcji wstępnego przygotowania listu w module dla Subiekta nexo (z opcją wstawienia opakowania na dokument).
Zazwyczaj w jednej firmie stosuje się ograniczoną liczbę różnych opakowań, dlatego zdefiniowanie ich i przypisanie do nich kodów kreskowych nie wiąże się z dużą ilością pracy.
Wybór opakowania w oknie edycji listu przewozowego
W oknie listu przewozowego są dwa sposoby na użycie opakowania i przekształcenia go na paczkę kuriera:
- Skanując kod opakowania w polu tekstowym
- Klikając na przycisk (+) dodawania opakowania
Przy ręcznym dodawaniu opakowania wyświetlone zostanie okno, w którym należy wskazać opakowanie:
Po zeskanowaniu kodu kreskowego przypisanego w polu tekstowym po prostu w tabeli paczek zostanie dodana nowa pozycja z odpowiednimi wymiarami i wagą.
Jak opakowania pomogą przy tworzeniu wielopaków?
Po przydługim wprowadzeniu możemy przejść do meritum, czyli jak opakowania mogą nam pomóc w przygotowaniu wielopaku (przesyłki wielopaczkowej).
W prostych słowach operator ma zeskanować kod opakowania i zamienić go na paczkę.
Najlepiej przedstawić to w formie procesu:
- Operator ma do przygotowania przesyłkę dla większej ilości towaru, już widzi, że nie spakuje tego do jednego kartonu i musi przygotować wielopak.
- Operator uruchamia przygotowanie listu z edycją – wyświetlone zostaje okno edycji listu z ustawionym kursorem w polu skanowania kodu opakowania czekającym na wprowadzenie kodu akcji.
- Operator sprawdza czy domyślnie wprowadzona paczka się przyda – jak nie to skanuje kod usunięcia wszystkich paczek i wprowadzona paczka znika.
- Operator wybiera pierwsze opakowanie i skanuje jego kod – w oknie edycji pojawia się paczka
- Operator pakuje towar do opakowania
- Operator bierze kolejne opakowanie i skanuje jego kod – zostaje dodana druga paczka
- Operator wkłada towar do opakowania
- Jeżeli jeszcze zostało towaru to operator dodaje kolejne opakowania
- Jak cały towar zostaje zapakowany, operator zatwierdza przygotowanie listu i drukują się etykiety
Operator nie musiał wprowadzać wagi ani wymiarów poszczególnych paczek. Używał tylko skanera kodów kreskowych do wskazania opakowania którego użył.
Teraz tworzenie wielopaku będzie jeszcze szybsze z wykorzystaniem opakowań. Zapraszamy do testów 🙂
Pozostali przewoźnicy
Na dzień dzisiejszy funkcja ta została wprowadzona tylko dla kuriera DHL. W planach mamy dodanie tej funkcji dla pozostałych przewoźników. Jeżeli na którymś kurierze zależy Wam najbardziej, prosimy o zgłoszenie sugestii na forum programu.